„ДУНАВСКИ СЪЗВЕЗДИЯ” СЪБИРА ТВОРБИТЕ НА АВТОРИ ОТ ДВАТА БРЯГА НА ДУНАВА
Литературният сборник „Дунавски съзвездия” излиза от печат в началото на месец май 2019 г. като издание на Съюза на свободните писатели – филиал Русе (ССП – Русе). Това е четвъртият поред литературен сборник с характер на антология, защото представя най-вече произведения на автори, членуващи в тази творческа организация – Съюз на свободните писатели в България. Предхождащите издания са: „Крайречни гласове” – 2016 г., „Още са живи крилатите хора” – 2017 г., „Молитва” – 2018 г., като в сборниците от 2017 г. и 2018 г. са включени творби поезия, проза и публицистика и от други изявени русенски автори.
За първи път „Дунавски съзвездия” събира творбите на съвременни румънски и български автори, живеещи в градовете от двата бряга на река Дунав, а именно Русе и Гюргево. В изданието намират място стихотворения от 17 автори от град Гюргево и 18 автори от град Русе плюс произведенията на 6 автори от Русе, които пишат проза. Общо 41 творци, обединени от магията на писаното слово. От румънска страна участват членове литературен кръг „Лучафарул”, а от българска страна поети и писатели от Русенския филиал на ССП. Трябва да се подчертае, че в румънската си част антологията е двуезична, стихотворенията на румънските автори са преведени на български език.

Ето какво споделя в предговора към книгата един от редакторите на сборника Дуня Паланджеану, която е и ръководител на литературния кръг „Лучафарул” в Гюргево:
„Един истински кораб на духовността, наречен така експресивно „Дунавски съзвездия”, в трансграничния регион Русе – Гюргево продължава и през 2019 г. да плава по вълните на старата река, благодарение на Съюза на свободните писатели от Русе. Ако проследим нишката на историята, ще си спомним, че през 2018 г. по идея на сдружението за литература и изкуство „Дунавски съзвездия” от Гюргево се появи една антология за поезия и изобразително изкуство, в която участват румънски и български автори поети и художници от приятелските градове Гюргево и Русе – уникална инициатива в дунавското пространство и още по-далеч. Антологията, реализирана в Гюргево, за първи път отбеляза заглавието „Дунавски съзвездия” и предизвика истински интерес както в Гюргево, така и на Международния панаир на книгата „Гаудеамус” в Букурещ, благодарение на издателство „Амург Сантиментал”, което в присъствието на авторите румънци и българи я представи на своя щанд за книги. В настоящата 2019 г. е ред на Съюза на свободните писатели в България – клон Русе да продължи тази литературна инициатива с публикацията на едно ново издание, озаглавено пак „Дунавски съзвездия”, в което писателите от Гюргево и Русе изразяват в стихове и проза творческия си талант. В публикуваните страници отново се срещаме с творци, голяма част от които са участвали в съвместните ни културни и литературни събития в Гюргево и в Русе, обогатявайки с дейността си литературния живот на градовете, в които живеят и пишат, от двата бряга на Дунава – свързващия елемент за пълноценно духовно общуване.
Стихотворенията на румънските автори са преведени на български език от Надежда Радева и Адриан Василев, и двамата румънскоговорящи. Един майстор фотограф от Гюргево Василе Аркану допринася със своя талант за успеха на изданието, както и младата художничка от Русе Елица Калоянова – за дизайна на корицата. Не бих могла да не поздравя свободните писатели от Русе, които обещаха да издадат тази антология през 2019 г., плод на нашите общи старания в литературен план, едно базово дело в трансграничния регион Русе – Гюргево.”
А председателят на Русенския филиал на Съюза на свободните писатели Йордан Василев пише в своята рецензия:
„Идеята за литературен сборник на творците от двата приятелски града на брега на Дунава възникна спонтанно от приятелството на двете поетеси от Русе и Гюргево Надежда Радева и Дуня Паланджеану. В настоящото издание намират място майстори на перото от Русенския филиал на Съюза на свободните писатели в България и от литературния кръг „Лучафарул” от Гюргево.
Публикуваната поезия от двата бряга на Дунава има дълбок екзистенциален смисъл. Поетът Адриан Василев осмисля човешкия живот в стихотворението си „Завръщане”. Подобни идеи имат поетът Йордан Василев и поетесите Надежда Радева и Анна Димитрова. Поезията от румънска страна също третира тези въпроси, но като добавя дълбок православен подтекст. Пример за това са стиховете на Дуня Паланджеану („Слава на тебе, Жива вода”), Аурел Петре („Зима”), Андрей Шербанеску („В изкопа на тухларите”), Космин Джорджеску („Пътят”), Корнелия Кьосяуа („Бори се, човече”) и Родика Ревенца („Аз зная”)…
Друга тематична линия от двата бряга на Дунава е идеята за родния край. Тя присъства още в началото на сборника със стихотворението на Адриан Василев „Роден край”. Патриотичната тематика е характерна за русенските поетеси Таня Сеславска, Нина Росна, Веселка Кюкова, Светланда Рашкова и за поетите Йордан Йорданов и Цветан М. Тодоров. Тя е добре представена в стихотворенията „Съединението” на Мариана Шоава, „Във Воронец” на Недя Мариоара и в „Неписани правила” на Марилена Перижок от румънска страна. Прави добро впечатление възпяването на гениалния български поет и революционер Христо Ботев от румънската поетеса Дуня Паланджеану в творбата ѝ „Балада за българския герой”. Най-таченият поет на Румъния Михай Еминеску е възпят традиционно в стихотворението „Звездата Еминеску” на гюргевската поетеса Мариана Шоава. Дружбата от двата бряга на Дунава е опоетизирана от русенската поетеса Таня Сеславска в „Ярко дунавско съзвездие”. Темата за смисъла на писателския труд е обстойно разгледана в творчеството на покойния русенски поет Румен Ченков („Творецът и времето”, „Признание” и „Има поети…”) и в стихотворението на Йоана Николае „Дискретна поема”. И в българската част, и в румънската дълбоко е засегната темата за любовта. Тя е основна в поезията на Валентина Цвяткова („Виното любов”), Елена Богданова-Влайкова („В очакване на любовта”), Райна Преславска („Лебедова песен” и „Първата любов”), Тодор Билчев („Завръщане любов”), Цветанка Ангелова („Амплитуди на сърцето”), Петришор Стоенеску („Чакам те!”), Мирон Корнелиу Уръту („Обичай”), Джика Чобану („Ще те нося в сърцето”), Констанда Джорджета („Съдба”), Тудор Андрея Руксандра („Океан” І и ІІ) и Анджелика Йоницеску („Ракурс” и „Ако искаш да знаеш”). Темата за любовта на и към майката присъства ярко в стиховете на Валентина Цвяткова, Валентина Щайн, Нина Росна, Тодор Билчев, Веселка Кюкова, Дорел Сърбу („Родители”). Идеята за Бога ясно се откроява в стиховете на русенската поетеса Сийка Савова, („***Е, какво?”).
С проза в сборника са представени само русенски автори. Ася Кулева с „Кизомба” и Галена Стоянова с „Лятото” разработват любовната тематика. В разказа си „Странният ловец” Данаил Стойчев-Хърст се занимава с отношенията човек-природа. В красивата си „Дунавска импресия” Елица Калоянова е смесила понятия и опит от различни видове изкуства. С дълбоко чувство на преклонение Лилия Линкова е представила действителна личност в разказа си „Ева ли?”. Сборникът красиво завършва със забавната история в разказа на Михаела Грамен „Месалина от вилната зона”.
Литературният сборник „Дунавски съзвездия” е среща на два писателски свята, които могат да се сравнят и да почерпят опит един от друг. Връзките между двата бряга на Дунава ще продължават, както са били от векове.”
Уникалното издание е представено на 8 май 2019 г. в Регионална библиотека „Л. Каравелов” – Русе и на 15 юни 2019 г. в атенеума „Николае Баланеску” – Гюргево.
Темата подготви:
© Надежда Радева
Последни коментари