ЗА „КРЪСТОПЪТ НА СЪНИЩА“ – редакционна статия
„Кръстопът на сънища“ е поредната поетична книга на Габриела Цанева, която съчетава поезия в свободен стих и източни форми – хайку, танка и хайбуни с пълно-цветни авторски картини /хайга/, породени от поезията, или станали повод за поезия.
Композиционно, стихосбирката е изградена от две части, които не са жанрово или тематично обособени. Текстът е цялостен и многопластов едновременно, езикът е богат и образен, метриката – накъсана, задъхана, римите – водопадно изобил-ни. Темата за войната и осъзнаването ѝ на ниво личност и общество преминава през цялата книга, като без да е единствена и водеща, не може да бъде отмината.
Преобладаващото усещане след първия прочит е за един почти яростен стремеж чрез средствата на поезията да се достигне до отговорите на основните въпроси за съществуването, за същината на нещата и човешките отношения.
В този контекст може да се каже, че стихосбирката „Кръстопът на сънища“ е едно вглеждане в дълбините на познанието ни за вселената, едно докосване до трансцедентното, но не само на духовно ниво, а и чрез достиженията на съвременната наука.
Книгата съдържа 16 пълноцветни авторови картини с текст – хайку, озаглавени „Хайга“ със съответен номер. Макар да не са хайга в класическия смисъл на понятието, те въздействат едновременно чрез средствата на визуалното и словесно изкуство и съставляват част от цялостната плът на поетическите послания.

Дизайнът на корицата е дело на поетесата, а картината на корицата /нейна авторска творба/ не е включена в настоящата стихосбирка, която излезе като печатно издание в края на ноември и като е-книга по-рано през тази есен.
редакционен коментар