ПРАГЪТ НА МЕЛПОМЕНА – рецензия на Габриела Цанева
„Пред прага на Мелпомена“, с подзаглавие „Самодеен драматичен читалищен театър – гр. Бяла (1900 – 2015)“… Респект и тъга, като пред гроб. Павлина Петкова успява да внуши тези чувства у читателя с цялостното обемно изложение на най-новата си документална книга.
След кратко въведение, което бележи ос основните моменти в развитието на театралното изкуство у нас – от появата и първите му прояви през Възраждането до Освобождението, авторката ни представя и първите стъпки от развитието на сценичните изкуства в гр. Бяла. Основният акцент е върху историята на самодейния драматичен театър при дружество „Трудолюбие“, но не са отминати оперетният състав, самодейните оркестри, танцови и певчески състави и др. В книгата са използвани повече от сто източника от интернет и периодичния печат, монографии, лични архиви и спомени.
Изключително е богатството на снимковия материал, който включва както общи портретни фотографии, така и снимки от спектакли, афищи, плакати, вестници. Визуалните изображения говорят със своя особен език, който носи отпечатъка на епохата, но и емоцията на мига, запечатан в тях. Увлекателен разказ, изпълнен с цитати от пресата /от 1902 г. до 2020 г./, който се чете на един дъх и дава познание за една богата и оригинална 115-годишна традиция. След последната страница неволно се питаме – защо свършва? Какво се случва след 2015 година? Ще има ли продължение? Толкова бездуховно ли е нашето време, че може да задуши една потребност, съпътствала човечеството от зората на цивилизацията?

Книгата отново излиза със знака на пловдивското издателство Астарта, а художник на корицата е Илия Панов.
С любезното съгласие на авторката е достъпна за свободно четене в нашата електронна библиотека тук.
Разгледайте и други интересни заглавия в e-library.gabriell-e-lit.com.
Габриела Цанева