„ИСКРИЦИ В НОЩТА“ НА МАРГАРИТА НЕШКОВА – през погледа на Надежда Александрова
За първи път чух стих на Маргарита Нешкова в началото на моя дълъг полусън, от който бавно се измъквам. Но в мъглата на съзнанието ми, тогава, ярко чух звука на думите и образът остана като белег.
„Оглася водопаден смях гората.
Пречистен, въздухът трепти.
С пролетен копнеж водата
целува обли канари.”
М.Нешкова, „Цветен прашец”, ИК Феномен, 2015
Не мога да избягам от този „водопаден смях”. За мен, Маргарита Нешкова остана поет на образа.
Четох и други нейни книги, издадени задъхано, една след друга, като зрънца от кехлибар в молитвета броеница. И всяка от тях е като молитва – посветена на паметта на нейн близък човек; зрънце замръзнало време, в което авторката се оглежда, от което черпи сили, и което иска да задържи, да върне, да превърне в искра.
Поредната искрица в нощта е посветена на нейния дядо – Цеко Нешков, човекът, който й е дал името – своята фамилия, и прекрасното име на цвете – Маргарита. Книгата отново излиза със знака на ИК „Феномен”, София и под редакцията на Кирил Назъров, художествен дизайн Енчо Цветков.
Композиционно, и тази книга следва схемата на предходните – посвещение, букет от цитати – народни мъдрости и поговорки от цял свят и всички времена преди разделите в книгата. И тук, както в предходни произведения на Нешкова, съжителстват проза и поезия. И тук автобиографичният елемент е съществен; историята на рода е в основата на сюжета на разказите, а стиховете често са вдъхновени от конкретни преживени събития.
Мога да кажа, че прозата на Маргарита Нешкова укрепва, развива се и с всяка следваща книга все повече надскача родовия спомен и се превръща в жив, самостоятелен разказ, който може да вълнува и интригува читателя.
В тази книга най-много ми допаднаха четиристишията от поетичните раздели /”Краткостишия”, „Четиристишия”, „Тристишия, или опит за хайку”/. Може би те са точната мярка за поетичния образ на авторката:
Петата ми остави в пясъка
мъничка трапчинка.
На чайка –
стъпката по нея…
И някъде там – върху нашите длани
е изписан нашият корен.
И ние вървим, вървим замечтани,
наследили Духът му – без спомен.
РАЗСЪМВАНЕ
Носи вятърът благоухания
в светлина над земята се разлива.
Раждат се хиляди желания.
Събудено зърно пръстта пробива.
ГАДАТЕЛКА
Някои неточно я наричат врачка,
а тя търси зрънце в безкрайното,
знак, логика, тиха закачка
да разбули лицето на тайното…
От чувствата пленена, в някой ден
пленявах разума без жал.
Порок от разума роден
наричах мъдростта – забит кинжал…
Дошъл е краят.
Срещнах кръстопът…
Това не е краят – някой прошепва:
Кръстопътят е началото…
Надежда Александрова
Последни коментари