АЛЕКСАНДРА ИВОЙЛОВА

Александра Ивойлова се дипломира като пианистка в Националната Музикална Академия „Проф. Панчо Владигеров” в София. Специализира в Париж. Изучава и камерно пеене – като мецосопрано е издала компактдиск „Барокови арии и песни” (2011, с пианистката Д. Андонова). През 2016 г. издава компактдиска „Отражения – поезия и музика” (композитор: Н. Добринов).
Участва в изложби, илюстрира страници в печата.Публикува есета, фрагменти, поезия (вкл. за деца), литературна, художествена и музикална критика, творчески портрети.
Издала е осем книги със стихотворения, хайку, сентенции, хайбуни, поетични диалози, както и „Същината на Ботевото слово” – полемични анализи.
Съставител и редактор е на двуезичната хайку антология „Градът / La Ville” (2012) – 103 български, френски и франкофонски поети. Сред съставителите е на българо-английската хайку антология „Отвъд думите / Beyond Words” (2018), съвместно с Британското хайку общество.
В редколегията е на сп. „Хайку свят”. Членува в Българския ПЕН-център, Български хайку съюз и в Световната Хайку Асоциация (WHA).
Автор в списание „Картини с думи и багри“ от брой 2/2019.
АЛЕКСАНДЪР АЛЕКС. ДЪБНИШКИ

Александър Алекс. Дъбнишки е пенсиониран учител по математика и английски език. Публикувал е статии по математика и методика на обучението по математика. Пише и публикува (на български и английски) проза и стихове, включително поетични форми в духа на кратката японска поезия. Има издадени книги на български и английски език.
Автор в списание „Картини с думи и багри“ брой 2/2019 г.
АНТОНИЯ АТАНАСОВА

Антония Атанасова е родена в Русе. Живее и работи в Търговище като журналист и икономист, публикува в местния и централен печат свои очерци, репортажи, интервюта, разкази, пътеписи и фейлетони. Нейни произведения са преведени на руски език.
Автор е на сборниците с разкази: „Камъчета”/2011/, „Пътечка нагоре”/2012/, „Тук и някъде там”/2013/, „Три в едно”/2014/, „Там, край реката”/2015/, „Денят започва с красота”/2017/ и романа „Наследството на Йохана”/2016/. Позната е като сладкодумна разказвачка и чрез публикуваните си текстове в алманасите „Нова българска проза”, изд. 2017 и 2018 г.
Автор в списание „Картини с думи и багри“ от брой 2/2019.
д-р ВАСИЛ ХАРИЗАНОВ

д-р инж. Васил Харизанов е роден на
16.10.1967 в София. Завършва ХТМУ – София със специалност „Технология на силикатите и свързващите вещества“. През 1996 г. защитава научната степен „доктор“.
Преподавател е в НХА-София, катедра,„Дизайн на порцелан и стъкло“ по дисциплините техника и технология и компютърно проектиране.
Негови глазури са използвани за декорация на керамични съдове за икебана, представени в списание „Картини с думи и багри“, брой 2/2019 г.
ВЕНЕЛИНА ПЕТКОВА

Венелина Петкова е родена през 1979 г. във Варна.
Завършила е магистратура „Изкуства и съвременност“ в СУ „Климент Охридски“. Живее и работи в София. От 2014 е член на Българския хайку съюз. Пише кратка проза и поезия по вдъхновение и вътрешна необходимост. Изучава източните форми на изкуство, философия и естетика.
Автор в списание „Картини с думи и багри“ от брой 2/2019 г.
ВЕСИСЛАВА САВОВА
ВИОЛЕТА СОЛНИКОВА

Виолета Солникова е родена на 24.09.1941 г. в гр. Килифарево. По професия е здравен работник. Пише поезия, проза и хайку. Живее и твори в с. Върбовка, обл. Велико Търново.
Има многобройни публикации в български и чуждестранни периодични издания, сборници и антологии. Нейни творби са превеждани на английски, японски, френски, унгарски, хърватски, сръбски, румънски и полски език.
Автор на стихосбирките с хайку „Чаша светлина“, 2005 г. и „Събудени гнезда“, 2016 г.
Член на Българския хайку съюз.
Автор в списание „Картини с думи и багри“ от брой 2/2019.
ВЛАДИМИР ЦОНЕВСКИ

Владимир Цоневски е роден през 1970 година в Русе.
Завършва Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”, специалност „Живопис” при проф. Терзиев.
Има двадесет и две самостоятелни изложби и участия в много общи ескпозиции.
Негови картини са притежание на колекционери от цял свят.
Представен в списание „Картини с думи и багри”, брой 2/2019 г. чрез илюстрациите си към книгата на Райна Преславска „Сърдечни монолози”.
д-р ГАБРИЕЛА ЦАНЕВА
проф. ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ

Георги Георгиев е роден на 20.06.1951 в Плевен. Завършил е НХА-София, със специалност „Керамика“ през 1977 г.
Професор в НХА, катедра „Дизайн на порцелан и стъкло“. Член на СБХ.
Художник-приложник с многобройни самостоятелни изложби и участия в общи изложби, сред които:
Самостоятелна изложба, галерия „Арт алея“, София 2012;
Колективна изложба, галерия „Арт алея“, София 2012;
Салон на изкуствата „Шипка“ 6, София 2011/2012;
Фестивал на съвременната керамика, „Шипка“ 6, София 2011;
Акция „Стената“, ов. „Св. Екатерина“ 2009;
Галерия „Сариев“, Пловдив (съвместна изложба с проф. Бончев) 2009;
Обща изложба, галерия „Агора“, София, 2009 и др.
Автор в списание „Картини с думи и багри“ от брой 2/2019 г.
ЖИВКА ТАНЧЕВА
ЗОРНИЦА ХАРИЗАНОВА

Зорница Харизанова е родена на 19 август 1969 г. в София.
Завършва Първа английска езикова гимназия. Специализира „Източни култури“ към програма „Хуманитаристика: култура и цивилизации“ и „Сравнително религиознание“ в НБУ. Интересите й са насочени в областта на далекоизточната философия, изкуство, поезия и художествена фотография.
От 2011 г. е член и секретар на Български хайку съюз, от 2017 г. член на Британското хайку общество, а от 2019 г. член на Международната хайку асоциация в Япония. Редактор е в сп. „Хайку свят“, официално издание на БХС.
Има публикации в български и чуждестранни хайку издания. Носител е на множество национални и международни отличия и награди за хайку и фото хайга.
Автор в списание „Картини с думи и багри“ от брой 2/2019.
ИВАН ВЛАЕВ

Иван Влаев е роден в София. Завършва средно художествено училище по керамика в град Елин Пелин със специалност керамик-декоратор и технолог.
През 1987 г. създава творческа група ОПАК, която успешно ръководи.
Майсторът и неговата група произвеждат разнообразни изделия и сувенири – национални кукли, кукери, чаши, вази, чинии, керамични пана и други.
Група ОПАК е носител на златен медал от Международния пловдивски панаир. Изнася свои изделия в редица страни от Европа, като Испания, Франция, Германия, Австрия, а също и в САЩ, Япония, Канада.
Иван Влаев е председател на Националната камара на занаятчиите.
В списание „Картини с думи и багри“ брой 2/2019 са представени негови керамични съдове за икебана, декорирани с авторска глазура за керамика на д-р Васил Харизанов от НХА.
ИВАН СЕЛАНОВСКИ

Иван Димитров-Селановски е роден на 01 март 1931 г. в село Селановци, Врачанско.
Завършва гимназия, а по-късно Техникум по дървообработване и вътрешна архитектура.
Пише стихове от ученик в гимназията. Не се отказва от художественото слово нито през дългите и тежки 10 години, като политически затворник и лагерник, нито през последвалите ги години, когато работи като трудовак и строителен работник по време на тоталитарното управление.
Започва да публикува свои произведения във в-к „Народно земеделско знаме“, а по-късно в „Земеделско знаме“ едва след 1989 г. Ранното му творчеството отразява страданията на репресираните в комунистическите затвори на остров Персин при Белене. В по-късните си творби Селановски не остава чужд и на любовната лирика, и на гражданската поезия, попила мътилката на днешния ден, и на сатирата. Със свои стихотворения Иван Селановски участва и в четирите тома на сборник „Детелина“, издание на Съюза на писателите земеделци.
Автор на стихосбирката „Дните на зората“ (1998), на сборника със стихове и проза „Мирен преход“ (2010) и автобиографичната повест „Спомени от мрака на тоталитарната нощ
(2018).
Секретар е на Съюза на писателите земеделци от неговото основаване. Редактор във в. „Литературно земеделско знаме“ от 2012 до 2015 г.
Представен в списание „Картини с думи и багри“, брой 0/2018 г. с рецензия на най-новата му книга. Автор в списанието от брой 2/2019 г.
ЙОРДАНКА РАДЕВА
ЙОСИФ ПЕТРОВ

Йосиф Петров е роден е на 14.05.1909 г. в с. Чирен, Врачанско. Завършва механотехническо училище в София. През 1931 г. завършва Школата за запасни офицери в София. От 1936 до 1940 г. следва „Консулство и дипломация“ в Свободния университет в София. В периода 1942–1943 г. Йосиф Петров е Хумболтов стипендиант в Германия. Първата си стихосбирка „Родна земя“ издава през 1939 г. Следват „Под развети знамена“ (1944), „Селски и войнишки хуморески“ (1945), „Босилкова китка“ (1946), „Оранжева земя“ (1947), „Чорапът се разплита“ – комедия (1948). По време на унгарските събития през 1956 г., заедно с други интелектуалци, е арестуван и изпратен в комунистическия концлагер Персин край село Белене. От 1948 до 1990 г. той твори, но не издава нищо. След промяната през 1989 г. излиза стихосбирката му „Вик от каторгата”, всички стихотворения от която са написани и наизустени от автора им в каторгата Белене.
През 1990 г. е избран за депутат от квотата на СДС и като най-възрастен народен представител председателства откриването на VII Велико народно събрание на Република България.
През 1991–1993 г. издателство „Звезди“ издава още три негови стихосбирки – „Разпилени пъстроцветия“ (лирика), „Смях и жлъч“ (хумор и сатира) и „Ти ли ме повика, мое родно село“. През 1999 г. се появява книжката „Декамеронки като бонбонки“, а през 2000 г. – „Избрано“ – най-доброто публикувано и непубликувано. През 2003 г. , отново изд. „Звезди“ публикува книгата със социална и гражданска поезия „Добър ден, народе мой“ – последната стихосбирка на Йосиф Петров.
За своята обществена и литературна дейност Йосиф Петров получава орден „Стара планина“ I степен и е удостоен със званието „Почетен гражданин на София“. Умира на 16 октомври 2004 г. в София.
Представен в рубриката „На фокус“ в списание „Картини с думи и багри“ брой 2/2019.
КИРИЛ НАЗЪРОВ
КРУМ ГЕРГИЦОВ
д-р ЛИЛЯНА РАЙЧЕВА

Лиляна Райчева е родена в Асеновград. Завършила е медицина. Работила е като участъков лекар, завеждащ консултативен кабинет в Катедрата по алергология в Медицинския факултет, София. Създава кабинет за кожно-алергична диагностика към ИСУЛ и още един консултативен кабинет към Ортопедичната клиника в Горна баня. Докато работи като лекар, започва да пише поезия и пиеси.
Има публикувани 10 книги с поезия, автор е на 5 пиеси и на 2 книги с белетристика. Публикува в пресата статии за български художници. През 2000 г. е наградена с първа награда за поезия от Клуба на лекарите-писатели. Неин сонет е включен в юбилейната антология на Световната академия за изкуство и култура. През 2003 г. получава литературната награда „Димитър Димов” за драматургия на пиесата „На словото войници”. През 2004 г. е наградена с плакет и грамота от община Асеновград. Включена е в енциклопедията „Two Тhousand Оutstanding Europeans of the 21st Century”, Cambridge, England, 2003. На 17 август 2018 г. е номинирана за титлата Honorary Doctorate of Letters от Mеждународния биографичен център в Кеймбридж, Англия. На 23 май 2019 г. е наградена с Грамота от Съюза на българските журналисти за принос към българката култура и журналистика. Носител е на български и международни награди за хайку поезия. Нейни хайку стихове са публикувани в български и чуждестранни хайку антологии.
Автор в списание „Картини с думи и багри“ от брой 2/2019.
МАРУСЯ НИКОЛОВА
МИХАЕЛА ГРАМЕН
РАЙНА ПРЕСЛАВСКА

Райна Преславска е родена в Русе през 1944 г. Дългогодишен банков служител, съпруга, майка и баба.
Пише поезия от младежка възраст. Завършва „Народен университет по литература” през 1970 г., участва в литературните клубове „Никола Вапцаров”, „Медик”, „Любен Каравелов” и клуба към читалище „Зора”. Има публикации в периодичния печат.
Дебютната й книга е стихосбирката „В бялата лодка” /2014 г./.
Автор в списание „Картини с думи и багри” от брой 2/2019 г.
РЕНИ ВАСЕВА
РОСИЦА КОПУКОВА

Росица Копукова е родена и живее в София, завършила педагогика и българска филология и още 7 специалности след гимназия. Работи като журналист в централна медия. Издала 49 книги на български, френски и английски език. Рецензент на много автори. Известна по света – 50 престижни международни награди – САЩ, Италия, Австралия, Германия и десетки български. Превеждана в европейската и американската преса. Участник в наши и международни Антологии за поезия. Превеждана още на италиански, руски, португалски , немски език. Златни медали за лирика и проза в САЩ и у нас.
Автор в списание „Картини с думи и багри“ от брой 2/2019.
Последни коментари