ПУБЛИЦИСТИКА
Всички публицистични книги на издателство gabriell-e-lit
РЕШИ СЕ И ЩЕ СИ СВОБОДЕН
Габриела Цанева

Сборникът с есета, публицистика и поезия „Реши се и ще си свободен“ е четвъртата книга на Габриела Цанева. Първото издание излиза от печат през 2001 г. със знака на издателство „Весела Люцканова“.
През 2019 г. издателство gabriell-e-lit предложи на читателите второ, допълнено електронно издание на сборника.
През 2021 г. представяме и печатния образ на второто издание.
„Трийсет години след началото на демократичните промени обществото е уморено и омерзено от онова, което се случи през тях и което вече е история. Има хора, които поставят под съмнение демокрацията, като път за развитие и като политическа практика, като система от институции и начин на мислене. Има хора, които отричат всичко постигнато в отдалечаването от тоталитарните системи на миналото. Има хора, които мислят, че всичко е било предварително планирано и продиктувано „отгоре“, от „онези, които дърпат конците“, от „световната конспирация“. Има хора, според които всичко е било грешка и измама…
Може би всички те донякъде са прави, но… в онези дни, преди 30 години имаше нещо истинско, имаше общност от хора, които промениха света ни, завинаги….
И ако някой мисли, че тази промяна не се е случила, че нищо истинско не се е случило… греши…
А, че обществото, в което живеем, не е онова, което мечтахме… Това е вярно!
Реши се и ще си свободен, читателю!
Свободата може да се вземе, но не може да се даде.„
Надежда Александрова, редактор на второто издание
Можете да прочетете книгата тук.
СВЕТЛИНА ОТ МИНАЛОТО
Христина Въчева

Четвърта книга на Христина Въчева и първа, осъществена от издателство gabriell-e-lit.
Книгата на авторката има четири основни раздела с поезия и един публицистичен опит, който е твърде успешен.
В поетичните раздели, а и в прозата, много моменти преминават един в друг. Това обяснява и логичното единство, и целите на авторката. Проличава ръст и в оценъчното отношение към реално съществуващото настояще в живота на хората, красотата и силата на въздействие на природата върху човешката емоционална нагласа и мотивация за позитивни действия. Затова и философските ѝ анализи, доколкото това е засвидетелствано в написаното от нея, извежда верността и любовта на преден план като най-важни фактори за същността на живота. Изключително въздействащо е, че поставя Бог в изначалието и вечността на Божиите творения. Така е и в живота.
Йордан Митев, рецензент
Прочетете повече тук
Търсете книгата в депозитните библиотеки и столичните книжарници.
Поръчайте в издателство и книжарница gabriell-e-lit!
ЖИВОТА В СТИХ СЪБРАХ
Габриела Цанева

Сборникът с избрани фрагменти и публикации от творчество на Габриела Цанева, включващо почти четири десетилетия, предлагаме на читателите като електронна книга в двата популярни формата, достъпни за свободно ползване – .pdf и .epub
Очаквайте скоро и печатното издание!
Ето какво споделя автора за „Живота в стих събрах”:
Това не е роман, нито мемоари, нито есеистика… Има персонажи, които търсят истините за живота и мястото си в него, които градят своята история, моята история… Може би звучи безинтересно – защо да занимавам читателската аудитория с живота си?
Защото живях в интересни времена.
И писах за времето, в което живея. Писах с убеждението, че думите рушат и градят, че писаното слово ще извае света, защото може да промени духовността на хората.
Книгата съдържа седем части – НАЧАЛОТО, ПОЕЗИЯ, БЕЛЕТРИСТИКА, КРИТИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД, ЕСЕТА И ПУБЛИЦИСТИКА, РЕПОРТАЖИ и ДОКУМЕНТАЛНА ПРОЗА, във всяка от които, в хронологичен ред са включени публикувани в периодичния печат, сборници, книги и в интернет материали от съответните жанрове.
За „Критически преглед” – ще спомена само няколко заглавия: „Не казвайте „утре” /”Носете си новите дрехи, момчета”/, „Лавина”, „Полет над кукувиче гнездо”, „За общуването в литературата /„Литература в междувековието”/, „Мирен преход”, „Завръщане”… За „Белетристика” ще кажа, че са включени някои от ранните ми творби, интересни с темите, които третират, разкази, откъси от неиздаден роман и от публикуваната само като електронна книга новела „Шофьори”. „Поезия”… е за него ще кажа само, че съдържа онова, което ни спасява от прозата на живота. Разделът „Репортажи” – може би може и без него, но той е като стар семеен албум, в който са събрани снимките от детството… в случая – на демокрацията…
Разделът „Документална проза” съдържа откъси от повестта „Миналото в мен” /изд. „Сеяч”, В.Търното, 1994 г., е-изд. „Литернет”, Варна, 2010 г./, публикувани във в. „Народно земеделско знаме” от 05.11.1991 до 19.11.1991 г. Историята на едно момиче, Цветана Попкоева, сестра на баба ми, осъдена на смърт и разстреляна на 25 април 1952 г., едва навършила 23 години… учителка, николапетковистка, идеолог на горянското движение, горянка… Подготвих ръкописа за печат за четири месеца /юни-ноември 1990/… Тази публикация, година след написването на книгата, ми се струваше „ужасно” закъсняла. Сега мисля, че това са били едни от първите думи, нарушили монолитността на общественото мълчание. „Есета и публицистика” е дневник на прехода, на пробуждането, на полета към свобода, към чисто, към ново… публикации от 1990 до 2017… Докато пиша това изречение, сепвам се – така ли е било? „Полет”, „свобода”, „чисто”… Беше. Може ли отново да бъде, „чисто”? Не. Постигнахме целите, изгубихме себе си.
Не бива да губим паметта.
И поезията…
В този смисъл бих казала, че книгата е за всеки, защото всеки би могъл да намери в нея частица от себе си, от своя спомен, от своя копнеж, от своята мечта и разруха. Книгата не дава отговори, но тя е насочена към онази читателска аудитория която търси отговори…”
НА ПОПРИЩЕТО ЖИЗНЕНО В СРЕДАТА
Надежда Александрова Цанева

Композиционно, литературният сборник е изграден от три части, като първите две са в мерена реч, условно наречени „лирика“ и „импресии“. Поетичният стил на Надежда Цанева, обаче, е по-скоро експресивен, образно-сетивен. Поетесата търси и улавя мига – болката, щастието, липсата, разочарованието, изплъзването на мига, предопределеността, красотата, любовта и надеждата, фрагментът, който изгражда цялото и цялото, което се разпада. И именно тук, в хаоса на отломките, в отсъствието на на равновесие и опорна плоскост, лирическият аз открива и прокламира програмната същност на произведението, която се превръща в спасителен мост, по който авторът се завръща отново в живота си:
„Не ме придумвай,
че покоят е живот –
покой не искам.
Мъртвите почиват.”
В третата част са събрани няколко публикувани през годините статии, в които виждаме един друг образ, твърде различен от лирическия аз на поетесата. И този образ е образът на гражданина, който иска да промени света и го променя – с думите си и с ясната си позиция за развитието на обществото.
Ценен документ за времето, като кехлибар, затворил в златисто-прозрачния си обем златисто-призрачните мигове на онова, което вече започва да става история.
Една книга, която заслужава да бъде прочетена!
Можете да я изтеглите като електронна книга във формати .pdf и .epub .