ВИДОВЕ НАУЧНИ ПУБЛИКАЦИИ
оригинално научно издание, изградено върху собствени научни резултати на автора/авторите, с анализ на обсъжданата проблематика, което е публикувано от издателство, осигурило оценка на постъпилия ръкопис от рецензенти. Произведение, в което за основен обект на изследване е избрана цялостна, относително самостоятелна система, при която проблематиката се разглежда в най-голяма пълнота и в единен логико-монологичен план. Монографията се характеризира с ясно изразена теоретична насоченост. Съсредоточеността при изучаването на отделен въпрос или проблем е основна, типична черта на всички монографии. Обемът на монографията надвишава 100 стандартни машинописни страници.
Монографичният труд трябва да е излязло от печат изследване, което е в обем не по-малък от 200 стр. и да притежава ISBN. Когато онографията е от двама или повече съавтори, приносите (и страниците) се поделят поравно, или съгласно подписан между авторите разделителен протокол.
квалификационно научно произведение, което е с правата на ръкопис, но се признава за публикация поради публичността на защитата и регистрацията във формуляр „Сирена“. Отчитат се само защитените дисертации със съответните автореферати в комплект.
сборник от студии и статии (виж по-долу определенията), които са обвързани тематично и като цяло изчерпват изследването на цялостна, относително самостоятелна система. Включените произведения в сборника се отличават с ясно изразена теоретична насоченост и за нуждите на практиката се отчитат като монография, ако са с обем над 100 стандартни машинописни страници.
научно произведение, в което за основен обект на изследване е избран съществен проблем и той в значителна степен е изследван от автора. Обемът на студията варира от 30 до 100 стандартни машинописни страници.
Студията трябва да е публикувана в научно списание, сборник или самостоятелно, да притежаващо съответно ISSN, или ISBN. Към студия се приравнява статия или обзорна статия (в обем от 30 до 100 стр.), която разглежда публикувани в дадена научна област резултати и анализира направеното по темата. Ако авторите на студията (статията) са повече от един приносите (и страниците) се поделят поравно, или съгласно подписан между авторите разделителен протокол.
научно произведение, което след рецензиране се публикува в периодично научно издание (списание). Разновидност на статията е статията-рецензия.
научно произведение (научно съобщение), представено на научен форум, което след прочитане и приемане от съответната секция на научна сесия (конференция, семинар) се публикува в сборник, съставен с материали на сесията.
форма на интелектуалната собственост. Тя се състои от набор от изключителни права, предоставени от суверенна държава на изобретател или упълномощено от него лице за ограничен период от време в замяна на публичното оповестяване на дадено изобретение.
комплексно дидактическо произведение, пряко предназначено за използване в учебния процес, което трябва да отговаря на следните изисквания – съответствие с действащите планове и програми във ВУЗ и да се отнася поне към една от действащите учебни програми. Особена разновидност е учебник, написан в монографичен вид. В този смисъл той е хибриден жанр между научна и методическа публикация. Използва се при подготовката на докторанти и при обучение в магистратура. Друга разновидност на учебника е самоучителят.
дидактическо произведение, пряко предназначено за използване в учебния процес, което трябва да отговаря на следните изисквания – съответствие с действащите планове и програми във ВУЗ.
Учебниците и учебните помагала трябва да притежават ISBN, да имат поне един рецензент и да са препоръчани от катедрен съвет в програмата за обучение по съответните дисциплини в съответното ВУЗ. Повторни допълнени издания, излезли от печат, се включват с коефициент 0,5.
издание, обслужващо посочените видове занятия, като е в съответствие с действащите планове и програми.
спада към нормативните актове, не е носител на авторското право и не се отчита като публикация.
дидактически материали, написването или съставянето на които е вътрешноприсъща дейност на преподавателя, която не се отчита като публикация.