Съставители: ТОДОР БИЛЧЕВ и ЦВЕТОМИРА ДИМИТРОВА
Жанр: документална проза
Година: 31-12-2021
Печатно издание: илюстровано
Страници: 66
Подвързия: мека
Формат: А4
ISBN: 978-619-7520-78-1
Цена: 14 лв.
Електронно издание: илюстровано
ISBN 978-619-7520-79-8 - pdf
ISBN 978-619-7520-80-4 - еPub
Последвайте книгата в
goodreads!
Коментирайте и оценете!
Богатството на документалния масив на Държавен архив – Русе провокира в нас една прекрасна идея да съберем и представим на любознателния добрички читател по възможно най-достъпния и интересен начин всички документи за Добричкия край.
Както е известно Русе, по ред исторически обусловености, дълго време е първенстващ в много отношения сред градовете в държавата. Това и поредица подобни обстоятелства създават реални предпоставки тук да бъде съсредоточена както една солидна интелигенция, така и да бъде създадена една на високо европейско равнище икономическа, търговска, обществена и политическа класа, която идва от всички краища на България и тук реализира своите високи възможности.
Пребивавайки във вилаетския град, а и след него, всички тези личности, дружества и организации създават със себе си и документи, които остават в града ни и до днес, и които, конкретно за Добричко, сега започваме пред вас да представяме.
Тодор Билчев, Цветомира Димитрова
рецензия в сп. "Картини с думи и багри", брой 4/2021
Книгата съдържа 83 документни приложения, сред които снимки, статии от вестници, плакати и програми от културния живот, свързан с Русе и Добрич, лични писма и пощенски картички, кореспонденция с институции, вкл. с ДА-Русе и др. Композиционно, съдържанието е разделено в пет основни части. Първата е озаглавена „Обществено-политически живот“, която включва две подзаглавия – „Общественици и обществени организации“ и „Поборници, опълченци, участници във войни и бунтове“. Втората част е озаглавена „Просвета и култура“ и бих я нарекла сърцевина на изследователските находки. От този раздел на книгата ще научим и за извънучилищните дейности, свързани с междуучилищен обмен, почивно дело и др. Много интригуващ е разделът „Култура“, в който се запознаваме с биографиите и дейността на интересни личности с добруджански корен, оставили ярка следа в националната и регионална културна история. Третият основен раздел в книгата е „Промишленост и горско стопанство, където тежестта пада върху лечебното и ветеринарно дело. В четвъртата част, озаглавена „Духовен живот“ е разгледана дейността на църковната институция. В последната, пета част, са събрани всички намерени от изследователите-съставители на книгата документи, които не могат да се класифицират в другите четири категории и е озаглавена „Други“.
Надежда Александрова